Svět Forgotten Realms

     Champions of Ruin (Šampióni ničení)
     autoři: Jeff Crook, Wil Upchurch, Eric L. Boyd
     rok vydání: srpen 2005
     V příručce Champions of Ruin najdete vše, co potřebujete znát pro hraní morálně pokřivených postav ze světa Forgotten Realms. Tak jako např. Heroes of Battle má jen 160 stran. Kniha začíná třemi novými rasami draeglothy (kříženci drowů a démonů), extaminaary (lidštější verzí yuan-ti) a konečně krinth (další zplozenec démonů, tentokrát z časů Netherských čarodějů). Knížka se samozřejmě neobejde bez featů (některé jsou docela cool), kouzel a magických předmětů, obvykle dost zákeřných. Je to knížka o zlu, víte. A zlo má vždycky navrch. Také tu najdete prestižky jako je Vyznavač Černé krve, Thayský Gladiátor, Soudce Blaha a Hoře. Jsou tu také zlé organizace i když popsané jen velmi stručně (některým byly v 1e a 2e věnované celé knihy): Kult Draka, Kulty Měsíce, Eldreth Veluuthra, Mniši Temného Měsíce nebo staří dobří oblíbenci Zhentarimové. Ti, kteří chtějí své hře přidat zajímavé detaily si zamilují pátou kapitolu Zlá místa. Poskytuje popis účinků Uzlů, Chrámů a dalších zlých míst, včetně několika zmapovaných míst a statistik CP, kteří tam sídlí. Uzly jsou zajímavé tím, mohou přidat úrovně účinné sesilatélské úrovni kouzlícího nebo někdy dokonce kouzla zlým čarodějům. DMové, kteří ještě nevedli zlou hru by si měli důkladně přečíst šestou kapitolu o tom, jaký tón hře dát, jak dát hráčům co chtějí a přitom zajistit, že se nepovraždí mezi sebou.

     Hodnocení: N/A

     Champions of Valor (Šampióni chrabrosti)
     autoři: Thomas M. Reid and Sean K. Reynolds
     rok vydání: listopad 2005
     Důkladný průvodce pro hraní odvážných hrdinů ve Forgotten Relams. Protějšek knížky Champions of Ruin, popisuje tato kniha cechy a organizace dobrého přesvědčení, nová kouzla, odbornosti a prestižní povolání vhodná pro taková povolání a otevírá nové možnosti pro dobrodružství, slávu skutečně hrdinských postav.

     Hodnocení: N/A

     City of Splendors: Waterdeep (Město divů: Hlubina)
     autoři: Eric L. Boyd
     rok vydání: červenec 2005
     Waterdeep by měla být 160 stránková příručka nabízející pohled na toto úchvatné město. Přehled zahrnuje historii, kdo je kdo, informace o zákonech a o tom jak vést ve městě kampaň. Najdete tu informace o cizích postavách, školách magie, ozbrojených silách, ceších, šlechtě, pro město specifických prestižních povoláních a další věci. V dodatcích naleznete nezbytné vybavení, magické předměty, kouzla, jedy a tak.

     Hodnocení: N/A

     Faiths and Pantheons (Víry a pantheony)
     autoři: Eric Boyd a Erik Mona
     rok vydání: 2002
     Faiths and Pantheons je 224 stránková příručka. Barevná obálka ve stylu Forgotten Realms, stránky tvářící se jako zažloutlý pergamen a barevné ilustrace také uvnitř.
     V úvodu se dozvíte o definici božstva, vysvětlení pantheonu, mrtvých bozích a vírách. Potom také o hodnostech božské moci a popiskách bohů. Taková příručka Deities and Demigods v malém. Následuje první kapitola představující nejvýznačnější božstva Faerunu. V zásadě jde o rozšíření informací z FRCS. Každé božstvo má uvedeny statistiky svoje i svého případného avataru. Je tu ale i napsáno jak se jeho kněží modlí o kouzla, co nosí na sobě a takové podobné detaily. Také jsou zde informace o vzhledu chrámů, svátcích a slavnostech. Uvedeny jsou i vztahy bohů mezi sebou a jejich minulost. V kapitole druhé najdete menší a méně významná božstva. Jsou tu pantheony drowů, trpaslíků, elfů, gnómů, půlčíků, orků a Mulhorandský (egyptský) pantheon. V kapitole třetí se dozvíme něco o svatých místech - od Tempova Opatství meče přes Shařinu Saerloonskou Temnici až po Malarovy Hullacké wyverní kameny. Vždy je uvedena historie místa, obřady které se zde konají a služby, které se nabízejí, hierarchie kněží, spojenci nepřátelé a nechybí ani mapa a popis jednotlivých komant. V kapitole čvrté a poslední - Šampióni víry najdete dvacet prestižních povolání, každé zasvěcené jednomu božstvu.
     Hodnocení: 6/10

     Forgotten Realms Campaing Setting (Prostředí pro tažení - Forgotten Realms)
     autoři: Ed Greenwood, Sean K. Reynolds, Skip Williams, Rob Heinsoo
     rok vydání: 2001
     Forgotten Realms Campaing Setting je v pevných deskách vázaná 320 stránková příručka. Obálka, která má vypadat jako plátěná po okrajích pospojovaná koženými řemínky je opravdu nádherná. A uvnitř najdete pěkné ilustrace na zažloutle se tvářícím papíře. Součástí knihy je i opravdu velká mapa.
     Kniha je rozdělena na devět kapitol. V první se dozvíte něco o postavách - o rasách který v Říších žijí, o povoláních, najdete tu nové odbornosti a prestižní povolání. Kapitola druhá je věnována magii. Vyjma nových kouzel zde najdete i stručný nástin povahy magie. Kapitola třetí je věnována běžnému životu - jak se měří čas, jaké je v zemi klima a co zde roste a žije, o městech a venkově o rodině, jazycích, měně, to vše zde najdete. Kapitola čtvrtá popisuje jednotlivé oblasti a proto je zdaleka největší. Od pouští Anaurochu přes proslulé Mečové pobřeží až do horkého Calimshanu a odtud do svými rytíři proslulého Cormyru, Dolin a dál. Tam všude se podíváte, byť krátce. Kapitola pět nám představí nejdůležitější Faerunská božstva, kapitola šestá historii světa, kapitola sedmá nejdůležitejší spolky, které zde působí. Kapitola osmá je o tom, jak vést v Říších svou kampaň a kapitola devátá nadhodí pár specifických místních nestvůr.
     Kniha je opravdu pěkně udělaná. Dozvíte se zde to, co potřebujete vědět a to co vědět nepotřebujete se také nedozvíte. Mapa je inspirativní byť neskladná a spíš než by jste ji tahali na sessions si ji pověsíte na zeď. I pokud nehrajete a ani se nechystáte hrát v Říších, může vám být tato kniha dobrou inspirací jak tvořit váš svět. Pravda Faerun je sám o sobě pěkná směska, ale jako inspirace je ideální.
     Hodnocení: 9/10

     Lords of Darkness (Vládci temnot)
     autoři: James Carl a Sean K. Reynolds
     rok vydání: 2001
     Lords of Darkness je brožovaná 192 stránková příručka. Barevná obálka ve stylu Forgotten Realms, stránky tvářící se jako zažloutlý pergamen a barevné ilustrace uvnitř.
     Tato kniha popisuje všeljaké "zlé" spolky od kultů až po rasy nebo vládce zemí. Každé skupině je věnováno 10 - 20 stránek, na nichž je představena jejich historie, záměry i to kdo je jejími důležitými členy nebo jak se rekrutují. Jsou tu i příklady takového typického člena a mnoho skupin má i své vlastní prestižní povolání. Významné skupiny jsou: Cyrikova církev, Dračí kult, Povrchoví drowové, Noční masky (upíři), Rudí Thayští kouzelníci, Stíny (zlí kouzelníci) a Zhentarimové. Každá z významných skupin má navíc popsáno i nějaké to místo, zíkladnu nebo úkryt. Je tu také 22 menších organizací, které mají kratší (2 - 3 stránkový) popis. Konečně je tu i dodatek v podobně nových magických předmětů, kouzel, nějakých těch odborností a nových drog.
     Hodnocení: 7/10

     Lost Empires of Faerun (Ztracená Faerunská impéria)
     autoři: Travis Stout
     rok vydání: únor 2005
     Lost Empires of Faerun je vázaná 192 stránková příručka odhalující tajemství dávných impérií světa Zapomenutých říší.Po krátkém úvodu o tom, proč vést tažení v ruinách se dostáváte k první kapitole - prastará tajemství. V ní najdete nezbytné odbornosti, prestižní povolání a kouzla. Následují prestižky. Je jich jen pět a oproti zvyklostem je u nich víc než jen tabulky s čísly a přehled schopností, cože je příjemná změna. Druhá kapitola Sny minulosti popisuje pád říše a jak se kdysi velká města stala podzemím dnešních Faerunských měst. V rámci toho zde najdete i nápady na dobrodružství a rozličné rady pro jejich vedení. Objeví se zde několik prastarých božstev. Následuje sedm podobných kapitol o válkých Koruny, Božských králích východu, Říších Vznešeného lesa, Pádu Netherilu, Imperiálním Jihu, Snu Cormanthyru a Starém Severu. Tyto kapitoly vždy obsahují stručnou historii, písně a příběhy, důležitá místa v oblasti a zápletky pro dobrodružství. Desátá kapitola Artefakty Minulosti obsahuje přehled nových magických předmětů od prstenů a berel přes zbraně a divotvorné předměty. Konečně poslední kapitola představuje nestvůry od Obřích Arachnidů až po Obří Samotové Červy.

     Hodnocení: N/A

     Magic of Faerûn (Magie Faerûn)
     autoři: Sean K. Reynolds, Duane Maxwell, Angel Leigh McCoy
     rok vydání: 2001
     Lords of Darkness je brožovaná 192 stránková příručka. Barevná obálka ve stylu Forgotten Realms s obrázkem čarodějů kteří bojují s démonem nebo jej snad yvolávají, stránky tvářící se jako zažloutlý pergamen, uvnitř jsou jak barevné tak i černobílé ilustrace.
     Kniha sama je rozdělena do sedmi kapitol. První se nazývá O pochopení magie a vykládá historii i vysvětlení toho proč je magie v Říších taková, jaká je. Druhá kapitola se zmiňuje o různých způsobech užívání magie a někaterých unikátních magických fenoménech. Kapitola třetí je o Uživatelích magie. Jak asi tušíte, najdete tu ony obdbornosti a prestižní povolání, bez nichž si dnes nelze žádnou příručku asi ani představit. Z prestižních povolání je třeba zmínit Incantatrixe a Mystického poutníka, Alchymistu, Mechanistu, Harfenického kněze a Mága či třeba Cechovního mága Hlubiny. Kapitola čtvrtá se jmenuje místa moci a jsou v ní popsány unikátní a magická místa jako mystické víry, podivné vrchy, křižovatky, kláštery, svatyně a kruhy. Kapitola pátá je o kouzlech a zabírá velkou část knihy. K závěru se blížíme s kapitolou o magických předmětech a konečně nestvůry.
     Hodnocení: 7/10

     Monsters of Faerûn (Faerûnská monstra)
     autoři: Robert Heinsoo a James Wyatt
     rok vydání: 2001
     Pokud je vám 800 monster z obou monstrózních manuálů málo, můžete si k nim přidat ještě tyto. Jsou to monstra žijící specificky ve Farunu, ale zase nic, bez čeho by jste nepřežili. Knížka je docela fajn, až na to, že má měkké desky, což nutně znamená rychlý vznik oslích rohů a rychlý rozklad na jednotlivé stránky. Překvpením je také pro FR netradiční obálka připomínající spíše MM. Každopádně zde na 96 stranách najdete dalších cca 100 nových nestvůr takže pokud vzhůru do toho.
     Hodnocení: 6/10

     Player's Guide to Faerûn (Průvodce Faerûnem pro hráče)
     autoři: Richard Baker and James Wyatt
     rok vydání: březen 2004
     Hráčův průvodce Faerunem je 192 stránková příručka v pevných deskách, který je určena k updatu FR materiálu (2 a 3 edice) na edici 3.5. Příručka začíná předělaným systémem regionálních odborností. Pak následuje směs starých a nových odborností. V prestižních povoláních dostaly některé z FRCS menší předělávku, ale je zde i asi dvacet nových. Následují domény a kouzla, včetně kompletního seznamu FR kouzel ze všech předchozích produktů. Magickým předmětům je věnováno jen pár stran. Dále jsou zde Epické úrovně ve Faerunu, které jsou no... divné. Následuje vcelku solidní pojednání o Torilské kosmologii, prodloužena je i časová osa (do 1373 DR). V dodatcích je jak začlenit psioniku, materiál z Book of Vile Darkness a Exalted Deeds. Kniha se snaží dokázat několik věcí, jednak updatovat materiál na 3.5 edici a jednak zaujmout ke koupi novinkami, což ve výsledku znamená, že se nedaří ani jedno, nicméně je třeba říct, že část o Torilské kosmologie je vcelku rozsáhlá a zajímavá.
     Hodnocení: 6/10

     Races of Faerûn (Faerûnské rasy)
     autoři: Sean K. Reynolds, Matt Forbeck, James Jacobs, Eric L. Boyd
     rok vydání: 2003
     Races of Faerun je v pevných deskách vázaná 192 stránková příručka. Barevná obálka ve stylu Forgotten Realms, stránky tvářící se jako zažloutlý pergamen a barevné ilustrace uvnitř.
     V úvodu se dozvíte co znamenají slova rasa, podrasa a etnická skupina, v rámci knihy. Také se dozvíte proč některé rasy byly vynechány a jiné ne. Zahrnuty jsou tedy ty, které byly považovány za důležité, stojící za zmínku nebo hojně rozšířené. A v kapitole první hned přejdeme k první rase - trpaslíkům. Najdete zde primitivní v chladu žijící arktické trpaslíky, zlaté trpaslíky toužící po budování říší a zaměřených na bohatství, šedé trpaslíky se sklony k psionice, představující temnou stránku trpasličí rasy, štítové trpaslíky, tj. ty obyčejné z PHB, urdunnirské trpaslíky, kteří jsou schopni procházet kamenem a tvarovat kámen nebo kov jako by to byla hlína a konečně divoké trpaslíky žijící v džunglích Chultu. Následuje kapitola o elfech - od akvatických, žijících v moři, avarielů (okřídlených elfů), drowů (to snad nemusím komentovat), měsíčních elfů (těch z PHB), slunečních elfů (pyšných zástupců elfí rasy), divokých elfů a lesních elfů. A následují gnómové - počínaje hlubinými svirfnebliny, jedinou nezlou rasou Underdarku. Lesními gnómy (plachým přírodním nárůdkem) a skalními gnómy (tj. těmi z PHB). Kapitola čtvrtá je o půlelfech od těch běžných, přes půlakvatické až po půldrowy. Kapitola pátá je o orcích - od šedých moudrých východních orků přes půlorky k oněm přiblblým horským orkům a orogům, hlubiným temným orkům. Kapitola šestá je o půlčících - od duchomudrů (nomádských půlčíků z Chondalwoodu), přes tichošlápky (klasické PHB půlčíky) a až srdnatce - více usazené půlčíky. Až konečně v kapitole sedmé se dostane na lidi, hlavně na sedm nejdůležitějších etnických skupin. V kapitole osmé se dozvíme něco o sféricích a kapitola devátá je věnována tomu co se jinam nevešlo. V dodtaku najdete nějaké to vybavení, odbornosti (featy), magické předměty, nestvůry a prestižní povolání a konečně kouzla.
     Hodnocení: 6/10

     Serpent Kingdoms (Hadí království)
     autoři: Rich Baker, Ed Greenwood a Darrin Drader
     rok vydání: červenec 2004
     Serpent Kingdoms je 192 stránková vázaná kniha, zabývající se vším plazím v Zapomenutých říších. Jde o Yuan-ti, Nágy, Ještěrce, "skrýtý lid" a Sarrukhy. Těm je věnována první část knihy. Další část (6. kapitola) představuje některá nová monstra, ale nic zajímavého. Následující kapitola je o uplatnění v FR, zatímco osmá kapitola je o vedení na Yuan-ti-jako-postavy zaměřeného tažení. Devátá až dvanáctá kapitola je takové to oblíbené kombo - odbornosti, vybavení, kouzla a prestižky. Závěrečná část je věnována čtyřem kratičkým dobrodružstvím spíše připomínajícím rozsáhlejší setkání.
     Hodnocení: 5/10

     Shining South (Zářný jih)
     autoři: Thomas M. Reid
     rok vydání: listopad 2004
      Shining South je další z nekonečné řady regionálních průvodců po různých lokalitách v Zapomenutých říších. Tentokrát se v něm tedy podíváme do Dambrathu, Esagundu, Halruaje, Luirenu, Shaaru a Velké trhlině. To jsou lokality v jihovýchodním cípu mapy. První část knihy tvoří souhrné informace o jednotlivých částech - tj. příslušné rasy, regionální odbornosti, magie, vybavení a bozi. Hned po odbornostech přijdou na řadu tradiční odbornosti, a prestižky (překvapivě málo - 9), nějaká ta kouzla, magické předměty. Pro DMy je tu několik nových potvor - např. Halruaánský Behir, menší verze standardních nestvůr, nový typ bezkřídlého draka, kyklopové nebo Temné stromy. Pak jsou tu informace o tažení - například v oblasti působící organizace, tabulky náhodných setkání. A konečně po moři stranách se dostanete ke popisu jednotlivých regionů. Je tu odstaveček o tom, jak může tuto zemi vnímat cizinec, geografický přehled, obyvatelstvo, politika a moc. Překvapivě pod posledním pododdílem se skrývá i historie. Naneštěstí jsou tyto popisy velmi stručné, takže pokud neznáte materiály z kterých autoři vycházejí budete mít jen velmi omezenou představu o tom, o co vlastně jde. Díky bohu zde nejsou žádná dobrodružství (WotC je stejně neumí psát), ale místa, která můžete v dobrodružství proměnit.
     Hodnocení: 6/10

     Silver Marches (Stříbrné pomezí)
     autoři: Ed Greenwood a Jason Carl
     rok vydání: 2002
     Silver Marches je brožovaná 160 stránková příručka. Barevná obálka ve stylu Forgotten Realms, stránky tvářící se jako zažloutlý pergamen a barevné ilustrace jsou i uvnitř...
     Tato kniha je rozdělena do osmi kapitol. První z nich se zabývá zeměpisem a zajímavostmi v oblasti, ovšem víc do detailu, než jak je tomu v FRCS. V druhé kapitole se vydáme na "Průzkum divočiny" poznáme místní flóru a faunu včetně draků, dozvíme se i to, jaké je tu počasí a podobně. Kapitoly 3 a 4 - města a lid Stříbrného pomezí jsou právě o tom, co slibuje název. Důkladně popsána jsou zde důležitá sílda od Stříbroluní až po citadelu Adbar. A také naši hrdinové Wulfgar a Bruenor Kladivo, byť tady se autoři trochu zapoměli, neb Bruenorovi stále chybí oko, ačkoliv v románové sérii ho již má zase uzdravené. Kapitola pátá je po politice a rozložení moci. O tom co ohrožuje Stříbrné pomezí o tom co rozděluje a spojuje členy ligy. Kapitola šestá se sice jmenuje hrdinové severu, ale najdeme zde prestižní povolání, jmenovitě Zabijáka obrů, Ničitele hord, Bludného rytíře Stříbroluní, Orkského zvěda, Jedinečného lučistníka a Průzkumníka divočiny. Kapitolu sedmou - nestvůry Faerunu snad netřeba komentovat. V kapitole osmé najdete tři krátké dobrodružství v oblasti.
     Jelikož nehrajeme ve Forgotten Realms neměl jsem možnost tuhle knihu důkladně prověřit, takže hodnocení berte s rezervou. Přesto se mi kniha zdá zajímavá, konečně ubylo odborností, prestižek, monster a magických předmětů a přibilo těch věcí, na které se dříve nedostávalo. Na základně prodejnosti této knihy se mělo také rozhodnout o tom, jaké budou další příručky. Zda tam bude víc onoho informačního materiálu nebo víc prestižek. Uvidíme, jaké budou další knihy.
     Hodnocení: 7/10

     Unapproachable East (Nepřístupný východ)
     autoři: Richard Baker, Matt Forbeck, Sean K. Reynolds
     rok vydání: 2003
     Zde naleznete informace o jednom z nejméně prozkoumaných regionů světa Forgotten Realms - Rashemenu, Thayi, Thesku, Velkém údolí, Aglarondu a Hraniční oblasti. Krom nových kouzel, magických předmětů, odoborností, ras (např. gnollů!), prestižních povolání a řady monster obsahuje tento titul popis lidí, mít a unikátních kulturních elementů regionu. Jsou zde mapy každé z pěti nejdůležitějších oblastí a pěti měst, vše barevně. Bohužel tohle je jen polovina pravdy. Unapproachable East je počátek konce. Prestižních povolání, kouzel a magických předmětů už je tu víc než samotných faktů o světě a jako by to nestačilo, kvalita obrazových ilustrací dramaticky klesá k jakémusi čemusi, co by se dalo považovat za fleky na papíře. Bléé!
     Hodnocení: 5/10

     Underdark (Temné říše)
     autoři: Bruce R. Cordell, Gwendolyn F.M. Kestrel, Jeff Quick
     rok vydání: říjen 2003
     Underdark je v pevných deskách vázaná 192 stránková příručka. Barevná obálka ve stylu Forgotten Realms, stránky tvářící se jako zažloutlý pergamen a barevné ilustrace jsou i uvnitř...
     Underdark je 192 stránkový doplněk k FR v pevných deskách. Pro ty co nevědí, že Temné říše (Underdark) se táhnou tisíce mil pod celým Faerunem a jde o svět sám pro sebe snad ani nemá cenu číst dál. Po krátkém úvodu se příručka rovnou vrhne na "nové" rasy postav. Vím, že někdo z vás, kdo to čtete umírá touhou hrát drowa, takže teď může spolu s dalšími potvorami s takřka nevyslovitelnými jmény. Nové možnosti pro postavy jsou synonymem pro nové regiony a odbornosti. Dále následuje tucet nových prestižek, od Arachnomancerů, mystiků specializovaných na pavoučí magii, jeskyní pány, kteří se prohlašují ochránci hlubin atd. atd. Temné říše jsou plné unikátních prvků - zvláštní záření, nová forma magie a portály do jiných sfér a míst mimo tyto nekonečné prostory. Magické pasti napájené přímo z proudů síly, které probíhají pod zemí, tři nové domény a přes třicet nových kouzel. Uderdark obsahuje také nové zbraně, zbroje a také jedy a alchymistické substance. Jsou zde také téměř dva tucty příšerek, včetně arachnoidů, chameleonidů a polo-ilithidů. Poslední část knihy je plná užitečných informací o topografii říší pod povrchem a jejímu zeměpisu s nádhernou dvojstránkovou celobarevnou mapou. Je zde popsáno devět hlavních oblastí, zajímavé místa, důležité cizí postavy, magické předměty, mapy, pasti a tak. Ve finále naleznete ještě několik nápadů na dobrodružství a tři minidobrodružství.
     Hodnocení: 5/10

22/11/2004

by Alnag